Singer Brilliance 6160 Dikiş Makinesi E6 Hatası Nasıl Çözülür?

Bildir
Soru

Lütfen bu soruyu neden bildirdiğinizi kısaca açıklayınız.

Bildir
İptal et

Singer Brilliance 6160 makinem arada arıza kodu olarak E6 arızası veriyor. Kitapçıkta ve internette açıklama bulamadım.

Serviste iç aksama ip dolanıyordur getirin çözelim diyorlar. Gitti yaptılar yine aynı epey zaman dikiyorum sorun olmuyor, sonra yine arıza kodu gönderiyor ve dikmiyor tabi. Yardımcı olursanız çok sevinirim.

çözülmüş 1
Hülya 11 ay 2 Yanıtlar 1513 görüntüleme Yeni Üye 1

Yanıtlar ( 2 )

 1. Lütfen bu cevabı neden bildirdiğinizi kısaca açıklayınız.

  Bildir
  İptal et

  Dikiş makinelerinde görülen ip toplama sorunu yüksek olasılıkla tansiyon ayarından kaynaklanır.

  Makinenizin ipliklerinin (alt ip ve üst ip için) doğru takıldığından eminseniz eğer tansiyon ayarını yani ipe uygulanan baskıyı kontrol etmenizi öneririm. Ev tipi makinelerde iplik tansiyon ayarı 4 – 5 aralığında olması gerekir. Ancak kalın bir ipe geçilirse 2-3 aralığına çekilmesi gerekir. Üst ip ve alt ipin aynı gerginlikte olması gerekir. Alt ipin gerginliğini mekikteki vidayı sıkarak veya gevşeterek sağlayabilirsiniz.

  Tansiyon ayarınız düşükse yani ipiniz çok gevşek ise makine kumaşın altına sürekli ip toplar. Tansiyon ayarınız yüksekse yani ipiniz çok sıkıysa yapılan dikiş çok gergin olur ve çıtlama sorunu dediğimiz dikişin kopması kırılması görülür.

  En iyi cevap
 2. Lütfen bu cevabı neden bildirdiğinizi kısaca açıklayınız.

  Bildir
  İptal et

  Merhaba, ben de aynı sorunu 5-6 kez yaşadım. Çok sayıda video izledim Brilliance sorunlarına dair. Ancak net bir çözüm bulamadım. Bazen çağanozu temizleyip masurayı değiştirince düzeldi. Bazen de alt ve üst ipliği yeniden takarak. Bu işlemler belki size de yardımcı olur. Kolaylıklar dilerim.

Yanıtlayın

Üzgünüz, bu soruyu yanıtlama izniniz yok. Soruyu yanıtlamak için üye olup giriş yapmalısınız.